High School Basketball Scoreboard: March 7, 2014

By The Associated Press

BOYS' BASKETBALL

Class A
District Final
District 1
   Kalamazoo Central 72, Niles 57
District 2
   Holt 57, Mason 37
District 3
   Lansing Eastern 42, Okemos 38
District 5
   Hudsonville 65, Holland 53
District 8
   Grand Blanc 90, Ortonville Brandon 61
District 9
   Flint Carman-Ainsworth 83, Swartz Creek 62
District 10
   Saginaw 61, St. Johns 43
District 11
   Mount Pleasant 42, Midland Dow 40
District 12
   Traverse City West 61, Alpena 47
District 14
   Southgate Anderson 47, Brownstown Woodhaven 27
District 16
   Dearborn Heights Crestwood 59, Allen Park 35
District 17
   Ann Arbor Skyline 69, Ann Arbor Huron 57
District 19
   Redford Thurston 55, Livonia Stevenson 49
District 20
   Detroit Cass Tech 78, Detroit Pershing 73
District 21
   Detroit U-D Jesuit 73, Detroit Mumford 53
District 22
   Detroit Southeastern 59, Detroit East English 49
District 23
   Warren Mott 57, Warren De La Salle 53
District 24
   Oak Park 66, Southfield Lathrup 62
District 25
   Orchard Lake St. Mary 50, Walled Lake Western 41
District 26
   Howell 55, Milford 41
District 27
   Bloomfield Hills 86, Farmington Hills Harrison 48
District 28
   Roseville 84, Harrison Township L'Anse Creuse 60
District 29
   Troy Athens 61, Troy 50
District 30
   Clarkston 62, Rochester Hills Stoney Creek 41
District 32
   Macomb Dakota 62, Macomb L'Anse Creuse North 54

Class B
District Final
District 33
   Benton Harbor 65, Coloma 57
District 34
   Edwardsburg 46, Sturgis 35
District 35
   Battle Creek Harper Creek 83, Marshall 74
District 36
   Leslie 57, Eaton Rapids 50
District 37
   Jackson Lumen Christi 69, Stockbridge 20
District 38
   Milan 58, Adrian 36
District 39
   Grosse Ile 82, Romulus Summit Academy 74, 2OT
District 40
   River Rouge 52, Melvindale 44
District 41
   Detroit University Prep 66, Detroit PEC Prep 56
District 42
   Detroit Douglass 41, Ferndale 39
District 43
   Harper Woods Chandler Park Academy 67, St. Clair Shores South Lake 51
District 44
   Detroit Country Day 79, Detroit Henry Ford 69
District 45
   Detroit Community 52, Detroit Communication & Media Arts 51
District 46
   Lansing Catholic 55, Williamston 43
District 48
   Otsego 56, Plainwell 33
District 49
   Holland Christian 59, Zeeland West 48
District 50
   Wyoming Godwin Heights 80, West Michigan Aviation 26
District 53
   Newaygo 52, Fremont 50
District 54
   Belding 59, Alma 58
District 56
   St. Clair 73, Algonac 47
District 58
   Millington 50, Frankenmuth 43
District 59
   Saginaw Swan Valley 52, Birch Run 39
District 60
   Standish-Sterling 59, Bay City John Glenn 49
District 61
   Big Rapids 67, Remus Chippewa Hills 50
District 62
   Mason County Central 58, Ludington 40
District 63
   Cadillac 52, West Branch Ogemaw Heights 47, OT
District 64
   Escanaba 48, Menominee 46

Class C
District Final
District 67
   Hillsdale 70, Union City 33
District 68
   Hanover-Horton 75, Concord 45
District 69
   Adrian Madison 52, Addison 46
District 70
   Ottawa Lake Whiteford 61, Erie-Mason 51
District 71
   Clinton 49, Manchester 45
District 72
   Detroit Consortium 71, Melvindale Academy for Business And Tech 38
District 74
   Harper Woods 65, Grosse Pointe Woods University Liggett 49
District 75
   Madison Heights Bishop Foley 57, Southfield Bradford Academy 55
District 76
   Mount Clemens 66, Auburn Hills Oakland Christian 53
District 77
   Kalamazoo Hackett Catholic Central 67, Hartford 43
District 79
   Pewamo-Westphalia 31, Laingsburg 12
District 80
   Muskegon Heights 65, Muskegon Western Michigan Christian 50
District 81
   Grand Rapids NorthPointe Christian 75, Kent City 59
District 82
   Flint Beecher 73, Flint International 60
District 83
   Marlette 48, Brown City 36
District 84
   Unionville-Sebewaing 52, Harbor Beach 51
District 85
   Montrose 68, New Lothrop 48
District 87
   Lakeview 46, Ithaca 45
District 88
   Shelby 58, Montague 41
District 89
   Beaverton 55, Leroy Pine River 46
District 90
   Mio 57, Lincoln-Alcona 41
District 91
   Traverse City St. Francis 54, Manton 51
District 92
   East Jordan 44, Boyne City 42
District 93
   St. Ignace LaSalle 71, Indian River-Inland Lakes 40
District 94
   Negaunee 64, Ishpeming 48

Class D
District Final
District 97
   Covert 55, Lawrence 52
District 98
   Marcellus 54, Athens 38
District 99
   Hillsdale Academy 73, North Adams-Jerome 51
District 100
   Adrian Lenawee Christian 44, Morenci 42
District 101
   Allen Park Inter-City Baptist 66, Taylor Trillium Academy 46
District 104
   Waterford Our Lady 54, Bloomfield Hills Roeper 34
District 105
   Merritt Academy 68, Marine City Cardinal Mooney 63
District 106
   Burton St. Thomas More 97, Burton Madison 68
District 107
   Morrice 57, Lansing Christian 51
District 109
   Battle Creek St. Philip 60, Climax-Scotts 41
District 110
   Wyoming Potter's House Christian 69, Wyoming Tri-unity Christian 62
District 112
   Fulton-Middleton 56, Portland St. Patrick 41
District 114
   Bay City All Saints 46, Kinde-North Huron 42
District

115
   Mount Pleasant Sacred Heart 70, Marion 31
District 116
   Baldwin 68, Pentwater 40
District 117
   Frankfort 58, Bear Lake 47
District 118
   Suttons Bay 77, Leland 46
District 119
   Au Gres-Sims 52, Atlanta 43
District 120
   Onaway 72, Hillman 51
District 121
   Boyne Falls 55, Bellaire 46
District 123
   Rudyard 74, Mackinaw City 46
District 124
   Cedarville 74, Brimley 53
District 125
   Munising 55, Cooks Big Bay de Noc 38
District 126
   Carney-Nadeau 65, Powers North Central 57
District 127
   Crystal Falls Forest Park 65, Wakefield-Marenisco 50
District 128
   Lake Linden-Hubbell 57, Painesdale Jeffers 40
 

Print this article Back to Top

Comments