High School Basketball Scores: 3/4/13

By The Associated Press
BOYS' BASKETBALL

Class A
District First Round

District 1
   Mattawan 60, Niles 53
   St. Joseph 43, Kalamazoo Central 41

District 2
   Battle Creek Central 52, Coldwater 24
   Holt 56, Battle Creek Lakeview 54
   Jackson 57, Richland Gull Lake 39

District 3
   DeWitt 70, Grand Ledge 58
   Lansing Waverly 70, Okemos 48

District 4
   Caledonia 61, East Grand Rapids 48
   East Kentwood 61, Grand Rapids Ottawa Hills 53
   Grand Rapids Christian 72, Wyoming 58

District 5
   Jenison 65, Grandville 50

District 6
   Grand Haven 55, Grand Rapids Kenowa Hills 38
   Muskegon 69, Cedar Springs 54
   Muskegon Mona Shores 66, Muskegon Reeths-Puffer 54

District 7
   Grand Rapids Forest Hills Northern 58, Rockford 55

District 8
   Fenton 69, Holly 59

District 9
   Lapeer West 42, Lapeer East 30
   Swartz Creek 70, Davison 57

District 11
   Midland 47, Mount Pleasant 44
   Midland Dow 72, Bay City Central 27

District 12
   Alpena 64, Gaylord 40
   Marquette 64, Petoskey 61

District 13
   Temperance Bedford 66, Monroe 43

District 14
   Taylor Kennedy 51, Southgate Anderson 45
   Wyandotte Roosevelt 58, Riverview 35

District 15
   Romulus 90, Taylor Truman 48
   Westland John Glenn 79, Wayne Memorial 55

District 16
   Dearborn 61, Allen Park 59
   Dearborn Fordson 52, Dearborn Edsel Ford 40

District 17
   Ann Arbor Huron 55, Pinckney 41
   Ypsilanti 66, Ann Arbor Pioneer 43

District 18
   Canton 57, Canton Salem 49

District 19
   Redford Thurston 69, Garden City 46

District 20
   Detroit Denby 53, Hamtramck 45
   Detroit Pershing 90, Detroit King 71

District 21
   Detroit Mumford 76, Detroit Henry Ford 72
   Farmington 49, Redford Union 30

District 23
   Warren Mott 67, Fraser 46

District 24
   Southfield Lathrup 58, Royal Oak 47

District 25
   Walled Lake Central 45, Walled Lake Western 42
   Walled Lake Northern 48, Farmington Hills Harrison 47

District 26
   Howell 56, Fowlerville 37

District 27
   Bloomfield Hills Lahser 73, West Bloomfield 34

District 29
   Auburn Hills Avondale 43, Waterford Mott 40
   Pontiac 60, Waterford Kettering 54

District 30
   Clarkston 54, Lake Orion 43

District 31
   Rochester 60, Utica Ford 51

Class B
District First Round

District 33
   Benton Harbor 68, Coloma 52

District 35
   Battle Creek Harper Creek 64, Comstock 45

District 36
   Leslie 37, Jackson Northwest 33
   Parma Western 53, Charlotte 43

District 37
   Onsted 71, Chelsea 65
   Stockbridge 80, Napoleon 56

District 38
   Dundee 52, Monroe Jefferson 33

District 41
   Detroit Central 67, Detroit University Prep 50

District 43
   Warren Lincoln 62, Clinton Township Clintondale 52

District 48
   South Haven 60, Hopkins 59

District 49
   Allendale 64, Zeeland West 52

District 50
   Wayland 72, Wyoming Kelloggsville 41

District 53
   Grant 55, Newaygo 53

District 54
   Shepherd 44, Lakeview 39

District 55
   Flint Southwestern 66, Flint Northern 52
   Goodrich 82, Durand 57

District 56
   Richmond 51, Armada 47
   St. Clair 48, Algonac 47

District 57
   Almont 53, North Branch 35
   Yale 63, Capac 45

District 58
   Caro 61, Frankenmuth 51
   Flint Powers 60, Otisville Lakeville 42
   Millington 61, Mount Morris 51

District 59
   Saginaw Swan Valley 66, Chesaning 44

District 60
   Essexville Garber 65, Pinconning 26

District 61
   Clare 62, Remus Chippewa Hills 61

District 62
   Cadillac 55, Kingsley 46

District 63
   Grayling 78, Roscommon 52

Class C
District First Round

District 66
   Decatur 68, Lawton 58

District 67
   Bloomingdale 46, Gobles 44

District 68
   Schoolcraft 62, Union City 61

District 70
   Monroe St. Mary Catholic Central 65, Erie-Mason 30

District 74
   Ann Arbor Greenhills 51, Whitmore Lake 40
   Clinton 82, Manchester 55

District 75
   Jackson East Jackson 64, Concord 51
   Vandercook Lake 52, Michigan Center 35

District 76
   Albion 67, Potterville 38

District 77
   North Muskegon 65, Holland Black River 43
   Saugatuck 72, Muskegon Western Michigan Christian 65

District 78
   Grand Rapids Covenant Christian 29, Wyoming Lee 28
   Grand Rapids NorthPointe Christian 71, Saranac 23

District 79
   Bath 67, Byron Center 55

District 80
   Madison Heights Bishop Foley 70, Frankel Jewish Academy 31
   Rochester Hills Lutheran Northwest 66, Madison Heights Madison 43
   Royal Oak Shrine 66, Pontiac Academy for Excellence 48

District 82
   Sandusky 74, Dryden 50

District 83
   Burton Atherton 63, Burton Bentley 46
   Flint Beecher 83, Genesee 34
   Flint Hamady 76, Flint International 68

District 84
   Saginaw Michigan Lutheran Seminary 51, New Lothrop 50

District 85
   Saginaw Valley Lutheran 69, Saginaw Nouvel 58

District 86
   Coleman 53, Vestaburg 50

District 87
   Morley-Stanwood 69, White Cloud 48

District 88
   Holton 47, Hesperia 29

District 89
   Leroy Pine River 68, Evart 44

District 91
   Tawas 44, Johannesburg-Lewiston 37

District 93
   Harbor Springs 62, Newberry 41

District 96
   L'Anse 51, Calumet 41

Class D
District

First Round

District 98
   Climax-Scotts 70, Mendon 51
   Colon 55, Burr Oak 25

District 100
   Morenci 67, Camden-Frontier 37

District 101
   Allen Park Inter-City Baptist 78, Newport Lutheran South 25

District 105
   Peck 61, Kimball New Life Christian 13

District 106
   Clarkston Everest Catholic 79, Michigan School for the Deaf 25

District 109
   Martin 49, Calhoun Christian 36

District 110
   Wyoming West Michigan Lutheran 63, Wyoming Tri-unity Christian 34

District 111
   Fremont Providence Christian 73, West Michigan Academy of Environmental Science 38
   Muskegon Catholic Central def. Kent City Algoma Christian, forfeit

District 113
   Kingston 73, Port Hope 38

District 117
   Onekama 75, Fife Lake Forest Area 69

District 118
   Leland 63, Lake Leelanau St. Mary 43
   Traverse City Christian 76, Traverse City College Prep 11

District 119
   Hale 49, Fairview 44

District 122
   Wolverine 64, Harbor Light Christian 60

District 124
   Brimley 60, Rudyard 35

District 125
   Eben Junction Superior Central 64, Cooks Big Bay de Noc 45

District 126
   Powers North Central 87, Rock Mid Peninsula 65

District 128
   Baraga 55, Dollar Bay 32

Print this article Back to Top

Comments