High School Basketball Scores: 3/8/13

By The Associated Press
BOYS' BASKETBALL

Class A
District Final

District 1
   Kalamazoo Loy Norrix 75, Portage Central 67
District 2
   Holt 75, Jackson 48
District 4
   Grand Rapids Christian 74, Grand Rapids Union 51
District 5
   Hudsonville 67, Jenison 60
District 6
   Muskegon 58, Grand Haven 50
District 7
   Grand Rapids Forest Hills Northern 49, Grand Rapids Northview 42
District 8
   Grand Blanc 44, Fenton 40
District 9
   Lapeer West 61, Swartz Creek 57
District 10
   Saginaw 86, Saginaw Arthur Hill 76
District 11
   Midland 53, Midland Dow 36
District 12
   Marquette 64, Alpena 50
District 13
   Milan 67, Temperance Bedford 60
District 14
   Gibraltar Carlson 51, Taylor Kennedy 34
District 15
   Romulus 80, Westland John Glenn 54
District 16
   Dearborn Fordson 46, Dearborn Heights Crestwood 29
District 17
   Ypsilanti 66, Ann Arbor Huron 58
District 18
   Detroit U-D Jesuit 69, Detroit Renaissance 56
District 19
   Redford Thurston 65, Livonia Stevenson 56
District 20
   Detroit Pershing 78, Detroit Cass Tech 76
District 22
   Detroit Southeastern 65, St. Clair Shores Lakeview 33
District 23
   Warren Cousino 66, Warren De La Salle 58
District 24
   Birmingham Groves 55, Southfield 51
District 25
   North Farmington 47, Walled Lake Central 33
District 26
   South Lyon 49, Howell 43
District 27
   Bloomfield Hills Lahser 55, Orchard Lake St. Mary 52
District 28
   Clinton Township Chippewa Valley 51, Sterling Heights 32
District 29
   Troy Athens 69, Waterford Mott 64
District 30
   Romeo 53, Rochester Adams 52
District 31
   Rochester 56, Sterling Heights Stevenson 34
District 32
   Macomb L'Anse Creuse North 68, Port Huron 39

Class B
District Final

District 33
   Stevensville Lakeshore 54, Benton Harbor 43
District 34
   Sturgis 58, Three Rivers 37
District 35
   Battle Creek Harper Creek 49, Battle Creek Pennfield 34
District 36
   Olivet 48, Eaton Rapids 45
District 37
   Jackson Lumen Christi 69, Brooklyn Columbia Central 61
District 38
   Adrian 40, Tecumseh 31
District 40
   River Rouge 62, Dearborn Heights Robichaud 58
District 42
   Ferndale University 61, Southfield Bradford Academy 44
District 43
   Harper Woods Chandler Park Academy 78, Detroit Osborn 58
District 44
   Detroit Country Day 90, Clawson 56
   Lansing Waverly 64, East Lansing 44
District 45
   Detroit Community 41, Ann Arbor Gabriel Richard 36
District 46
   Lansing Sexton 53, Lansing Catholic 38
District 47
   Hastings 39, Portland 38
District 48
   South Haven 64, Plainwell 42
District 49
   Hudsonville Unity Christian 44, Hamilton 42
District 50
   Wyoming Godwin Heights 62, Grand Rapids South Christian 55
District 51
   Comstock Park 56, Grand Rapids Catholic Central 39
District 52
   Spring Lake 53, Whitehall 46
District 53
   Sparta 61, Fremont 59
District 54
   Alma 52, Shepherd 49
District 55
   Flint Southwestern 52, Corunna 50
District 56
   St. Clair 40, Richmond 33
District 57
   Imlay City 42, Croswell-Lexington 33
District 58
   Flint Powers 59, Millington 56
District 59
   Saginaw Swan Valley 56, Bridgeport 37
District 60
   Bay City John Glenn 51, Essexville Garber 50, OT
District 61
   Big Rapids 48, Reed City 42
District 62
   Cadillac 57, Mason County Central 46
District 63
   Grayling 64, West Branch Ogemaw Heights 53

Class C
District Final

District 65
   Bridgman 56, Watervliet 35
District 66
   White Pigeon 44, Decatur 41
District 67
   Bloomingdale 44, Kalamazoo Hackett Catholic Central 41
District 68
   Schoolcraft 66, Quincy 57
District 69
   Hillsdale 45, Adrian Madison 41
District 70
   Monroe St. Mary Catholic Central 59, Petersburg Summerfield 42
District 71
   Melvindale Academy for Business And Tech 82, Ecorse 58
District 73
   Detroit Loyola 69, Detroit PEC Prep 44
District 74
   Clinton 65, Ann Arbor Greenhills 43
District 75
   Hanover-Horton 49, Jackson East Jackson 46
District 76
   Galesburg-Augusta 58, Vermontville Maple Valley 31
District 77
   Muskegon Heights 89, Fennville 57
District 78
   Grandville Calvin Christian 79, Grand Rapids NorthPointe Christian 59
District 79
   Laingsburg 53, Carson City-Crystal 38
District 80
   Madison Heights Bishop Foley 52, Auburn Hills Oakland Christian 46
District 81
   Mount Clemens 69, New Haven 45
District 82
   Marlette 63, Sandusky 20
District 83
   Flint Beecher 84, Flint Hamady 56
District 84
   Montrose 67, Reese 52
District 85
   Saginaw Valley Lutheran 49, Hemlock 34
District 86
   Beaverton 54, Ithaca 44
District 87
   Morley-Stanwood 73, Kent City 69
District 88
   Shelby 69, Hart 33
District 89
   Leroy Pine River 59, McBain 52
District 90
   Harbor Beach 61, Unionville-Sebewaing 60
District 92
   Maple City Glen Lake 49, Traverse City St. Francis 39
District 93
   Harbor Springs 73, Manistique 49
District 94
   Negaunee 64, Gwinn 34
District 96
   Houghton 56, Ironwood 48

Class D
District Final
  
Cedarville 74, Brimley 50

District 97
   Covert 77, St. Joseph Michigan Lutheran 67
District 98
   Climax-Scotts 57, Colon 28
District

99
   Hillsdale Academy 61, Hillsdale Will Carleton Academy 50
District 100
   Adrian Lenawee Christian 61, Morenci 33
District 102
   Pinckney Livingston 49, Saline Washtenaw Christian 27
District 103
   Southfield Christian 85, Detroit Davis 49
District 104
   Bloomfield Hills Roeper 51, Waterford Our Lady 44
District 105
   Peck 52, Merritt Academy 37
District 106
   Clarkston Everest Catholic 64, Flint Madison 38
District 108
   Bellevue 62, Tekonsha 29
District 109
   Kalamazoo Phoenix 81, Battle Creek St. Philip 35
District 110
   Wyoming Tri-unity Christian 68, Holland Calvary 40
District 111
   Muskegon Catholic Central 46, Fremont Providence Christian 38
District 112
   Fowler 65, Fulton-Middleton 53
District 113
   Carsonville-Port Sanilac 57, Kingston 50
District 114
   Saginaw Buena Vista 82, Akron-Fairgrove 48
District 115
   Beal City 63, McBain Northern Michigan Christian 62
District 116
   Baldwin 38, Manistee Catholic Central 35
District 117
   Frankfort-Elberta 60, Onekama 50
District 118
   Suttons Bay 54, Traverse City Christian 47
District 119
   Mio 67, Au Gres-Sims 27
District 120
   Hillman 69, Posen 53
District 121
   Bellaire 73, Central Lake 34
District 122
   Pellston 61, Burt Lake Northern Michigan Christian Academy 45
District 123
   St. Ignace LaSalle 74, Mackinaw City 52
District 126
   Powers North Central 54, Iron Mountain North Dickinson 40
District 128
   Chassell 51, Lake Linden-Hubbell 49

Print this article Back to Top

Comments