High School Basketball Scores: March 3

By The Associated Press

BOYS' BASKETBALL

Class A

District First Round
District 1
   Niles 50, Portage Central 46
   Portage Northern 48, Mattawan 37
   St. Joseph 50, Kalamazoo Loy Norrix 43

District 2
   Holt 68, Battle Creek Central 64
   Mason 60, Jackson 58
   Richland Gull Lake 59, Battle Creek Lakeview 40

District 3
   Haslett 66, DeWitt 46
   Lansing Eastern 47, Lansing Waverly 45
   Okemos 57, East Lansing 54, OT

District 4
   Byron Center 56, Caledonia 42
   East Grand Rapids 47, East Kentwood 46
   Grand Rapids Ottawa Hills 57, Middleville Thornapple Kellogg 56

District 5
   Holland 46, Holland West Ottawa 43
   Wyoming 71, Grandville 39

District 6
   Grand Rapids Kenowa Hills 50, Muskegon Mona Shores 45
   Muskegon 53, Grand Haven 35

District 7
   Grand Rapids Forest Hills Northern 58, Greenville 40
   Grand Rapids Northview 71, Lowell 54
   Rockford 59, Cedar Springs 55

District 8
   Grand Blanc 92, Holly 86

District 9
   Swartz Creek 56, Lapeer West 38

District 10
   Saginaw 53, Saginaw Arthur Hill 51

District 11
   Midland Dow 58, Bay City Western 43
   Mount Pleasant 88, Bay City Central 48

District 12
   Alpena 47, Marquette 34
   Traverse City Central 50, Petoskey 49
   Traverse City West 63, Gaylord 51

District 13
   Monroe 55, Saline 43

District 15
   Taylor Truman 66, Wayne Memorial 42

District 16
   Allen Park 61, Dearborn Fordson 59, 2OT
   Dearborn Heights Crestwood 72, Dearborn 48

District 17
   Pinckney 42, Dexter 41

District 18
   Novi 60, Northville 58

District 19
   Livonia Franklin 46, Livonia Churchill 44

District 20
   Detroit Cass Tech 76, Hamtramck 45
   Detroit Pershing 88, Detroit Cody 63

District 22
   Detroit East English 62, Detroit Osborn 56

District 23
   Warren Mott 81, Fraser 47
   Warren Woods Tower 70, Eastpointe East Detroit 48

District 24
   Oak Park 58, Royal Oak 33

District 25
   Walled Lake Central 46, Orchard Lake St. Mary 44
   West Bloomfield 71, Walled Lake Northern 40

District 26
   Hartland 55, South Lyon East 25
   South Lyon 48, Brighton 46

District 27
   Bloomfield Hills 83, Birmingham Brother Rice 44

District 29
   Troy Athens 73, Auburn Hills Avondale 61

District 30
   Clarkston 73, Rochester Adams 59
   Rochester Hills Stoney Creek 45, Rochester 41

District 32
   Port Huron 44, Fair Haven-Anchor Bay 40

Class B

District First Round

District 33
   Buchanan 58, Berrien Springs 52

District 34
   Edwardsburg 63, Coldwater 46

District 35
   Battle Creek Pennfield 80, Comstock 57

District 36
   Olivet 47, Jackson Northwest 40
   Parma Western 49, Charlotte 46

District 37
   Jackson Lumen Christi 75, Onsted 56
   Stockbridge 71, Chelsea 66

District 38
   Adrian 70, Monroe Jefferson 58
   Ida 48, Dundee 46, OT
   Milan 57, Tecumseh 37

District 39
   Grosse Ile 55, Carleton Airport 50
   New Boston Huron 61, Allen Park Cabrini 54

District 40
   Melvindale 40, Dearborn Divine Child 30
   River Rouge 73, Dearborn Henry Ford Academy 29

District 42
   Ferndale 60, Detroit Old Redford 50
   Warren Fitzgerald 55, Detroit Central 50

District 44
   Detroit Country Day 70, Madison Heights Lamphere 34
   Detroit Henry Ford 66, Clawson 55

District 46
   Williamston 47, Lansing Sexton 42

District 47
   Wayland 83, Ionia 40

District 48
   Paw Paw 73, Allegan 54
   South Haven 72, Hopkins 68

District 50
   Wyoming Kelloggsville 83, Wyoming Godwin Heights 63

District 51
   Grand Rapids Catholic Central 57, Grand Rapids Wellspring 39

District 52
   Coopersville 44, Fruitport 43
   Spring Lake 60, Whitehall 43

District 54
   Alma 71, Stanton Central Montcalm 54

District 56
   Armada 47, Marine City 46
   Richmond 46, Marysville 31
   St. Clair 50, Macomb Lutheran North 46

District 57
   Capac 51, Almont 45
   Yale 46, Croswell-Lexington 38

District 58
   Flint Northwestern 68, Caro 49
   Flint Powers 62, Otisville Lakeville 34
   Millington 80, Mount Morris 31

District 59
   Birch Run 46, Chesaning 41
   Carrollton 61, Bridgeport 28

District 60
   Essexville Garber 61, Gladwin 54
   Standish-Sterling 76, Pinconning 38

District 61
   Big Rapids 74, Harrison 31

District 62
   Mason County Central 51, Manistee 33

District 63
   Cadillac 66, Cheboygan 48

Class C

District First Round

District 65
   Bridgman 49, Watervliet 32
   Cassopolis 54, Three Oaks River Valley 17
   New Buffalo 63, Benton Harbor Dream Academy 49

District 66
   White Pigeon 85, Lawton 74

District 67
   Hillsdale 85, Mendon 60
   Union City 61, Bronson 56

District 68
   Hanover-Horton 63, Vandercook Lake 48
   Michigan Center 71, Jackson East Jackson 42

District 69
   Addison 63, Hudson 34
   Sand Creek 43, Jonesville 32

District 70
   Blissfield 79, Britton-Deerfield 58

District 71
   Whitmore Lake 74, Ann Arbor Greenhills 60

District 72
   Detroit Consortium 60, Riverview Gabriel Richard 35
   Ecorse 96, Detroit Cristo Rey 35

District 77
   Hartford 54, Bloomingdale 36
   Kalamazoo Hackett Catholic Central 52, Bangor 48

District 78
   Vermontville

Maple Valley 45, Galesburg-Augusta 30

District 79
   Bath 57, Byron 31
   Carson City-Crystal 50, Saranac 44

District 80
   Fennville 48, North Muskegon 43
   Muskegon Heights 72, Saugatuck 59

District 81
   Grand Rapids Covenant Christian 83, Wyoming Lee 51
   Grandville Calvin Christian 79, Ravenna 33

District 82
   Burton Bentley 58, Genesee 51
   Flint Beecher 66, Burton Bendle 51
   Flint Hamady 54, Burton Atherton 41

District 83
   Brown City 52, Mayville 24
   Marlette 58, Dryden 39

District 84
   Harbor Beach 62, Ubly 53
   Sandusky 62, Bad Axe 45
   Unionville-Sebewaing 62, Cass City 51

District 85
   Montrose 63, Reese 54
   Vassar 60, Saginaw Arts and Science 41

District 86
   Hemlock 55, Saginaw Valley Lutheran 54
   Saginaw Nouvel 59, Breckenridge 37

District 87
   Lakeview 63, Vestaburg 51
   Morley-Stanwood 53, St. Louis 30

District 88
   Montague 59, Holton 50

District 89
   Beaverton 57, Beal City 56
   Evart 59, Farwell 47
   Sanford-Meridian 66, Coleman 35

District 90
   Lincoln-Alcona 66, Tawas 40
   Mio 71, Whittemore-Prescott 50

District 91
   Lake City 51, Maple City Glen Lake 47
   Traverse City St. Francis 72, Kalkaska 56

District 92
   Boyne City 64, Elk Rapids 44
   Charlevoix 60, Mancelona 49

Class D
   Iron Mountain North Dickinson 62, Hannahville 30

Class D
District Semifinal

District 103
   Southfield Christian 81, Detroit Davis 40

Class D

District Semifinal

District 113
   Deckerville 54, Carsonville-Port Sanilac 41
   Peck 68, Kingston 52

District 123
   Rudyard 73, Mackinac Island 23

District First Round

District 97
   Lawrence 44, St. Joseph Michigan Lutheran 42

District 98
   Athens 51, Colon 35

District 99
   Litchfield 69, Hillsdale Will Carleton Academy 59

District 101
   Allen Park Inter-City Baptist 82, Newport Lutheran South 26

District 102
   Pinckney Livingston 56, Ann Arbor Central Academy 19

District 106
   Burton St. Thomas More 66, Michigan School for the Deaf 27

District 108
   Bellevue 69, Tekonsha 35
   Jackson Christian 53, Marshall Academy 32

District 109
   Battle Creek St. Philip 80, Kalamazoo Heritage Christian 50
   Climax-Scotts 55, Kalamazoo Phoenix 49
   Martin 58, Calhoun Christian 51

District 110
   Holland Calvary 54, Hudsonville Freedom Christian 37
   Wyoming Tri-unity Christian 60, Zion Christian 37

District 114
   Bay City All Saints 65, Caseville 7

District 116
   Baldwin 61, Manistee Catholic Central 42
   Pentwater 55, Mason County Eastern 43

District 117
   Bear Lake 79, Fife Lake Forest Area 54
   Frankfort 60, Onekama 51

District 118
   Lake Leelanau St. Mary 35, Northport 22
   Traverse City Christian 62, Traverse City Grand Traverse Academy 22

District 120
   Onaway 63, Wolverine 55
   Rogers City 69, Vanderbilt 26

District 121
   Ellsworth 63, Alba 48

District 127
   Crystal Falls Forest Park 52, Bessemer 47

District 128
   Dollar Bay 52, Ontonagon 50, 2OT
   Lake Linden-Hubbell 82, Chassell 41

Print this article Back to Top

Comments