High School basketball scoreboard: March 5, 2014

By The Associated Press
BOYS' BASKETBALL

Class A
District Semifinal
District 1
   Kalamazoo Central 54, Portage Northern 39
   Niles 57, St. Joseph 53
District 2
   Holt 81, Richland Gull Lake 68
   Mason 62, Grand Ledge 60
District 3
   Lansing Eastern 45, Lansing Everett 42
   Okemos 59, Haslett 50
District 4
   Grand Rapids Christian 58, Byron Center 46
   Grand Rapids Ottawa Hills 57, East Grand Rapids 54
District 5
   Holland 54, Jenison 48
   Hudsonville 89, Wyoming 78
District 6
   Grand Rapids Union 58, Grand Rapids Kenowa Hills 47
   Muskegon 74, Muskegon Reeths-Puffer 41
District 7
   Grand Rapids Forest Hills Central 78, Rockford 75, 3OT
   Grand Rapids Northview 66, Grand Rapids Forest Hills Northern 50
District 8
   Grand Blanc 66, Linden 31
   Ortonville Brandon 65, Fenton 58
District 9
   Flint Carman-Ainsworth 79, Flint Kearsley 50
   Swartz Creek 75, Lapeer East 61
District 10
   Saginaw 80, Clio 60
District 11
   Midland Dow 66, Saginaw Heritage 43
   Mount Pleasant 57, Midland 51
District 12
   Alpena 55, Traverse City Central 36
   Traverse City West 77, Sault Area 57
District 13
   Temperance Bedford 55, Monroe 49
   Ypsilanti 67, Ypsilanti Lincoln 32
District 14
   Brownstown Woodhaven 48, Trenton 43
   Southgate Anderson 58, Wyandotte Roosevelt 40
District 15
   Romulus 68, Westland John Glenn 56
   Taylor Truman 76, Taylor Kennedy 48
District 16
   Allen Park 68, Dearborn Edsel Ford 23
   Dearborn Heights Crestwood 44, Lincoln Park 40
District 17
   Ann Arbor Huron 65, Pinckney 48
   Ann Arbor Skyline 71, Ann Arbor Pioneer 52
District 18
   Canton 44, Detroit Catholic Central 36
   Canton Salem 80, Novi 71
District 19
   Livonia Stevenson 57, Livonia Franklin 47
   Redford Thurston 62, Garden City 49
District 20
   Detroit Cass Tech 71, Detroit King 43
   Detroit Pershing 62, Detroit Western International 43
District 21
   Detroit Mumford 65, Farmington 47
   Detroit U-D Jesuit 59, Detroit Renaissance 32
District 22
   Detroit East English 76, Grosse Pointe South 58
   Detroit Southeastern 55, Grosse Pointe North 37
District 23
   Warren De La Salle 48, Warren Woods Tower 42
   Warren Mott 68, Warren Cousino 47
District 24
   Oak Park 53, Birmingham Groves 40
   Southfield Lathrup 73, Berkley 63
District 25
   Orchard Lake St. Mary 38, White Lake Lakeland 32
   Walled Lake Western 66, West Bloomfield 54
District 26
   Howell 57, South Lyon 39
   Milford 48, Hartland 35
District 27
   Bloomfield Hills 65, North Farmington 50
   Farmington Hills Harrison 66, Birmingham Seaholm 58
District 28
   Harrison Township L'Anse Creuse 81, Sterling Heights 48
   Roseville 64, Clinton Township Chippewa Valley 49
District 29
   Troy 37, Waterford Kettering 36
   Troy Athens 59, Waterford Mott 50
District 30
   Rochester Hills Stoney Creek 48, Oxford 30
District 31
   Utica 42, Utica Ford 39
   Utica Eisenhower 65, Romeo 56
District 32
   Macomb Dakota 66, Port Huron Northern 36
   Macomb L'Anse Creuse North 48, Port Huron 43
Class B
District Semifinal
District 33
   Benton Harbor 47, Stevensville Lakeshore 44
   Coloma 67, Buchanan 66
District 34
   Edwardsburg 52, Three Rivers 41
   Sturgis 52, Vicksburg 49
District 35
   Battle Creek Harper Creek 76, Battle Creek Pennfield 59
   Marshall 65, Parchment 53
District 36
   Eaton Rapids 62, Olivet 54
   Parma Western 55, Leslie 44
District 37
   Jackson Lumen Christi 66, Napoleon 37
   Stockbridge 67, Brooklyn Columbia Central 65
District 38
   Adrian 45, Ida 38
   Milan 42, Monroe St. Mary Catholic Central 40
District 39
   Grosse Ile 58, Flat Rock 42
   Romulus Summit Academy 70, New Boston Huron 36
District 40
   Melvindale 63, Dearborn Heights Annapolis 55
   River Rouge 66, Dearborn Heights Robichaud 58
District 41
   Detroit PEC Prep 58, Dearborn Advanced Technology 53
   Detroit University Prep 72, Detroit DCP-Northwestern 63
District 42
   Detroit Douglass 60, Warren Fitzgerald 46
   Ferndale University 66, Ferndale 59
District 43
   Harper Woods Chandler Park Academy 68, Warren Lincoln 47
   St. Clair Shores South Lake 66, Center Line 58
District 44
   Detroit Country Day 66, Pontiac Notre Dame Prep 49
   Detroit Henry Ford 75, Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood 56
District 45
   Detroit Communication & Media Arts 56, Ann Arbor Gabriel Richard 45
   Detroit Community 66, Redford Union 45
District 46
   Lansing Catholic 53, Fowlerville 37
   Williamston 65, Perry 42
District 47
   Portland 49, Hastings 44
   Wayland 69, Lake Odessa Lakewood 45
District 48
   Otsego 71, Paw Paw 60
   Plainwell 62, South Haven 50
District 49
   Holland Christian 50, Allendale 34
   Zeeland West 55, Hudsonville Unity Christian 53
District 50
   West Michigan Aviation 58, Grand River Prep 49
   Wyoming Godwin Heights 54, Grand

Rapids South Christian 52
District 51
   Comstock Park 68, Grand Rapids West Catholic 57
   Grand Rapids Forest Hills Eastern 51, Grand Rapids Catholic Central 43
District 52
   Coopersville 64, Muskegon Oakridge 41
   Spring Lake 50, Muskegon Orchard View 30
District 53
   Fremont 66, Grant 40
   Newaygo 75, Howard City Tri-County 35
District 54
   Alma 61, Shepherd 43
   Belding 52, Ovid-Elsie 45
District 55
   Flint Southwestern 79, Corunna 62
   Goodrich 80, Lake Fenton 35
District 56
   Algonac 43, Armada 42
   St. Clair 48, Richmond 32
District 57
   Imlay City 64, Capac 33
   Yale 55, North Branch 52
District 58
   Frankenmuth 66, Flint Northwestern 55
   Millington 51, Flint Powers 47
District 59
   Birch Run 55, Freeland 52
   Saginaw Swan Valley 62, Carrollton 60
District 60
   Bay City John Glenn 67, Essexville Garber 54
   Standish-Sterling 53, Midland Bullock Creek 39
District 61
   Big Rapids 55, Reed City 53
   Remus Chippewa Hills 72, Clare 70
District 62
   Ludington 67, Kingsley 48
   Mason County Central 71, Benzonia Benzie Central 23
District 63
   Cadillac 57, Roscommon 38
   West Branch Ogemaw Heights 70, Grayling 61
District 64
   Escanaba 60, Gladstone 48
   Menominee 50, Kingsford 42
Class C
District Semifinal
District 65
   Cassopolis 48, Niles Brandywine 47
   New Buffalo 51, Bridgman 50
District 66
   Lawton 60, Decatur 42
   Schoolcraft 58, Centreville 42
District 67
   Hillsdale 67, Quincy 51
   Union City 58, Reading 37
District 68
   Concord 56, Michigan Center 36
   Hanover-Horton 65, Homer 61
District 69
   Addison 67, Pittsford 33
   Adrian Madison 67, Sand Creek 47
District 70
   Erie-Mason 65, Blissfield 32
   Ottawa Lake Whiteford 86, Petersburg Summerfield 49
District 71
   Clinton 46, Whitmore Lake 45
District 72
   Detroit Consortium 70, Detroit Universal 19
   Melvindale Academy for Business And Tech 66, Ecorse 63
District 73
   Detroit Allen 83, Detroit Jalen Rose 41
   Detroit Loyola 83, Highland Park Renaissance 68
District 75
   Madison Heights Bishop Foley 65, Frankel Jewish Academy 24
District 76
   Mount Clemens 83, Rochester Hills Lutheran Northwest 29
District 77
   Hartford 55, Gobles 51
   Kalamazoo Hackett Catholic Central 79, Kalamazoo Christian 65
District 78
   Potterville 69, Dansville 51
   Vermontville Maple Valley 46, Springport 35
District 79
   Laingsburg 45, Carson City-Crystal 42
   Pewamo-Westphalia 63, Bath 34
District 80
   Muskegon Heights 104, Holland Black River 12
   Muskegon Western Michigan Christian 67, Fennville 58
District 81
   Grand Rapids NorthPointe Christian 64, Grand Rapids Covenant Christian 60
   Kent City 74, Grandville Calvin Christian 68
District 82
   Flint Beecher 53, Flint Hamady 32
   Flint International 74, Burton Bentley 48
District 83
   Brown City 68, Landmark Academy 28
   Marlette 45, Memphis 29
District 84
   Harbor Beach 53, Sandusky 48
   Unionville-Sebewaing 57, Elkton-Pigeon Bay Port Laker 33
District 85
   Montrose 63, Saginaw Michigan Lutheran Seminary 53
   New Lothrop 41, Vassar 34
District 86
   Hemlock 55, St. Charles 36
   Saginaw Nouvel 54, Merrill 17
District 87
   Ithaca 60, Morley-Stanwood 57
   Lakeview 58, Blanchard Montabella 45
District 88
   Hart 55, Shelby 53
   Montague 67, White Cloud 22
District 89
   Beaverton 46, Sanford-Meridian 43
   Leroy Pine River 70, Evart 49
District 90
   Lincoln-Alcona 68, Houghton Lake 40
   Mio 71, Oscoda 32
District 91
   Manton 56, Lake City 55
   Traverse City St. Francis 70, McBain 63
District 92
   Boyne City 69, Johannesburg-Lewiston 40
   East Jordan 48, Charlevoix 46
District 93
   Indian River-Inland Lakes 61, Newberry 59, OT
   St. Ignace LaSalle 59, Harbor Springs 56
District 94
   Ishpeming 78, Ishpeming Westwood 44
   Negaunee 64, Gwinn 51
District Final
District 95
   Norway 39, Iron Mountain 32
District 96
   Ironwood 52, Calumet 26
Class D
   Marcellus 59, Marcellus Howardsville Christian 43
District Semifinal
District 97
   Covert 62, Eau Claire 18
   Lawrence 66, St. Joseph Lake Michigan Catholic 45
District 98
   Athens 69, Burr Oak 51
District 99
   Hillsdale Academy 54, Litchfield 51
   North Adams-Jerome 54, Coldwater Pansophia Academy 47
District 100
   Adrian Lenawee Christian 48, Waldron 30
   Morenci 72, Camden-Frontier 45
District 101
   Allen Park Inter-City Baptist 73, Taylor Baptist Park 42
   Taylor Trillium Academy 56, Plymouth Christian 44
District 102
   Pinckney Livingston 60, Ann Arbor Rudolf Steiner 27
District 104
   Bloomfield Hills Roeper 40, Clarkston Everest Collegiate 37
District 105
   Merritt Academy 45, Sterling Heights Parkway Christian 42
District 106
   Burton Madison 84, Burton Faith 27
   Burton St. Thomas More 66, Burton Genesee Christian 40
District 107
   Lansing Christian 61, Webberville 39
District 109
   Battle Creek St. Philip 67, Kalamazoo Lakeside Prep Academy 34
   Climax-Scotts 53, Martin 36
District 110
   Wyoming Potter's House Christian 54, Holland Calvary 53, OT
   Wyoming Tri-unity Christian

72, Wyoming West Michigan Lutheran 28
District 111
   Fruitport Calvary Christian 65, Kent City Algoma Christian 53
   Muskegon Catholic Central 78, West Michigan Academy of Environmental Science 27
District 112
   Fulton-Middleton 67, Fowler 46
   Portland St. Patrick 54, Ashley 52
District 114
   Bay City All Saints 51, Akron-Fairgrove 49
   Kinde-North Huron 72, Owendale-Gagetown 46
District 115
   Marion 54, Big Rapids Crossroads Charter Academy 41
   Mount Pleasant Sacred Heart 71, McBain Northern Michigan Christian 44
District 116
   Baldwin 71, Walkerville 43
   Pentwater 78, Brethren 75
District 117
   Bear Lake 64, Mesick 37
   Frankfort 67, Buckley 42
District 118
   Leland 44, Lake Leelanau St. Mary 36
   Suttons Bay 48, Traverse City Christian 46
District 119
   Atlanta 40, Fairview 38
   Au Gres-Sims 38, Hale 37
District 120
   Hillman 79, Rogers City 52
   Onaway 59, Posen 49
District 121
   Bellaire 58, Ellsworth 42
   Boyne Falls 56, Gaylord St. Mary 30
District 124
   Brimley 54, DeTour 43
   Cedarville 94, Pickford 62
District 125
   Cooks Big Bay de Noc 63, Rapid River 50
   Munising 79, Grand Marais 24
District 126
   Carney-Nadeau 72, Bark River-Harris 60
   Powers North Central 74, Iron Mountain North Dickinson 63
District 127
   Crystal Falls Forest Park 73, Watersmeet 45
   Wakefield-Marenisco 41, Ewen-Trout Creek 35
District 128
   Lake Linden-Hubbell 75, Baraga 32
   Painesdale Jeffers 47, Dollar Bay 27
District Final
District 113
   Peck 47, Deckerville 22
 

Print this article Back to Top

Comments