Young, Felder headline AP All-Staters

By The Associated Press
  
The Associated Press Class A boys basketball All-State team, as selected by a panel of 10 Michigan sports writers:
   ------
  
James Young, Rochester, 6-6, Sr., Player of the Year
Jalen Adams, Saginaw Arthur Hill, 6-4, Sr.
Wes Clark, Romulus, 6-0, Sr.
Kahlil Felder, Detroit Pershing, 5-10, Sr.
Josh Groenhof, Zeeland East 6-7, Sr.
Jackson Lamb, Temperance Bedford, 6-6, Sr.
E.C. Matthews, Romulus, 6-4, Sr.
Bishop Robinson, Kalamazoo Loy Norrix, 6-2, Sr.
Denzel Watts, Flint Carman-Ainsworth, 5-11, Sr.
Drake Harris, Grand Rapids Christian, 6-3, Jr.
Eric Davis, Saginaw Arthur Hill, 6-3, So.

------
  
CO-COACHES OF THE YEAR:
  
Eric Krause, Midland; Chris Belcher, Grand Blanc

------
  
SPECIAL MENTION (nominees receiving two or more votes from the 10-member panel):
A.J. Turner, Warren DeLaSalle; Martez Walker, Detroit Pershing; Bart Williams, Grand Blanc
   ------
  
HONORABLE MENTION (nominees receiving one or no votes from the 10-member panel):

Jonathan Williams, Southfield-Lathrup; Paris Bass, Birmingham Seaholm; D'Andre Johnson, Detroit Cass Tech; Aaron Foster-Smith, Taylor Truman; Marqywell Jackson, Detroit East English Village; Ali Farhat, Dearborn; Brian Morton, Lansing Eastern; Dee Roberts, Lansing Waverly; Javon Haines, East Lansing; Don'Quall Jackson, Holt; Nathan Lafayette, Okemos; C.J. Turnage, Milan; Jibreel Hussein, Ann Arbor Pioneer; LaVonte Davis, Ypsilanti; Luke Cordes, Alpena; Cory Cox, Fenton; Eric Readman, Fenton; J.D. Tisdale, Swartz Creek; Miles Bridges, Flint Southwestern; Tyler Conklin, Macomb L'Anse Creuse North; Keith Phillips, Warren Mott; Tyler Sykes, Sterling Heights Stevenson; Dante Hawkins, Holland; Deshaun Thrower, Muskegon; Marcus Hall, East Grand Rapids; Fernando Wade, Wyoming; Arthur Pearson, East Kentwood; Jaylen Carter, East Kentwood; Jason Malling, Lowell; Kardokh Piromari, Caledonia; Alec Brown, Niles; Trevin Alexander, Battle Creek Central; Dean Kolstad, Richland Gull Lake; Markel Bradshaw, Saginaw; Keyon Addison, Saginaw; Kyle Shomin, Mount Pleasant; Nick Daniels, Westland John Glenn, Ryan Anderson, DeWitt, Robert Geoghegan, Owosso
  
------
  
COACH:
  
Nate Oats, Romulus
  
------
  
Voting panel:
  
Pete Cunningham, AnnArbor.com; Mike Eckert, Traverse City Record-Eagle; Ross Maghielse, MLive-Flint; Paul Costanzo, Times Herald (Port Huron); Tom Markowski, The Detroit News; Alan Babbitt, The Holland Sentinel; Dick Hoekstra, Lansing State Journal; Steve Kaminski, MLive-Grand Rapids; Scott DeCamp, MLive-Kalamazoo; Jim Lahde, Morning Sun (Mount Pleasant)

Print this article Back to Top

Comments